OB štafety Tábor - 2016

Post date: May 3, 2016 4:51:03 AM

V pátek 29. dubna jsme uspořádali již třetí ročník závodu štafet škol v orientačním běhu v Táboře pod názvem „OB Štafety – Tábor“, který jsme uspořádali za podpory města Tábor. Tato sportovní akce se konala ve sportovním areálu Komora, který se pro závod sprintových, dvoučlenných štafet vhodný.

Na letošní ročník bylo přihlášeno 64 dvoučlenných štafetových týmů ze škol z Tábora, Sezimova Ústí, plané nad Lužnicí a Českých Budějovic.

Již od časných ranních hodin připravoval tým pořadatelů centrum závodu a tratě pod vedením ředitele závodu, stavitele tratí a hlavního organizátora v jedné osově, Jiřího Vébra. V 9 hodin jsme uvítali první závodní týmy škol a zahájili oficiální část celé akce.

Před ostrým hromadným startem vlastního závodu byl všem účastníkům podán výklad s názornou ukázkou technického provedení předávky štafet tak, aby se všichni závodníci prvních úseků mohli postavit na startovní čáru a v 10.30 hod odstartovat v hromadném startu.

Na trať vyrazili všichni odhodlaně a první metry byly pro většinu startujících, metry sprintovými, kdy se nepodívali do map, což se jim v následujících metrech jejich tratí nevyplatilo, a velice brzy museli chtě nechtě, svoje mapy použít a vyčíst z nich vlastní trať, zorientovat se v prostoru a najít si vlastní cestu a způsob jak trať absolvovat. Následné předávky druhým úsekům už probíhaly za vydatného povzbuzování všech, co se závodu účastnili.

V závodě se u všech kategorií předávala štafeta na čtyřech úsecích, které absolvovali vždy po dvou úsecích samostatně, každý z dvoučlenné štafety. (1., 3. Úsek jeden a 2., 4. úsek druhý člen štafety). Závod probíhal za krásného slunného dopoledne a za vydatného povzbuzování závodníků a vedoucích družstev, kteří zrovna v tu danou chvíli neběželi.

Pořadí na jednotlivých úsecích se stále měnilo a až do poslední předávky nebylo jasné která štafeta, ve které kategorii vyhraje. Všetaké záleželo na správném oražení (proběhnutí) pořadí kontrol na jednotlivých tratích. Každý závodník se musel soustředit, protože tratě byly tzv. farstované, což znamená, že celkové délky v součtu délek všech úseků štafet jsou stejné, ale pořadí a kontroly na tratích mají závodníci vždy v jiné variantě. ¨

Nakonec se ukázalo, že nejlepší v kategorii HD15 (hoši, dívky 1. až 5. třída) doběhla štafeta ZŠ Tábor, Čekanice. V kategorii HD 69 zvítězila štafeta Gymnázia Tábor a v kategorii studentů HDS zvítězila štafeta Gymnázia Tábor.

I když na tratích probíhaly líté souboje mezi závodníky, nakonec se všichni v pořádku dostali do cíle plni zážitků a nadšení, což dokumentují fotografie závodníků pořízené v průběhu celé sportovní akce.

Podrobné informace naleznete na webové stránce závodu https://sites.google.com/site/zavod20160429 a tamtéž najdete i odkazy na fotogalerie ze závodu.